Strona główna Wydział Filozoficzny O wydziale Instytucje Wydziału Instytucje naukowo-dydaktyczne Instytut Filozofii Akademickie Koło Filozoficzne – nowa propozycja dla licealistów
Akademickie Koło Filozoficzne – nowa propozycja dla licealistów
W grudniu 2023r. stworzyliśmy nową przestrzeń do filozofowania z młodzieżą: Akademickie Koło Filozoficzne dla licealistów. Inicjatywa obejmuje dwa cykle spotkań. Pierwszy to spotkania dyskusyjne, gdzie rozmawiamy na rozmaite filozoficzne i etyczne tematy. Rozpoczynamy krótkim wprowadzeniem przygotowanym przez wykładowcę Instytutu Filozofii (ok. 15 minut), a potem już tylko debata i konsekwentne uczenie się klarownego i precyzyjnego wyrażania poglądów, a przede wszystkim ich uzasadniania. Drugi cykl to spotkania maturalne, na których poszukujemy filozoficznych wątków w literaturze i poezji. Pracujemy warsztatowo: po krótkim wprowadzeniu, wspólnie analizujemy tekst literacki (przesłany wcześniej uczestnikom). Warsztaty skierowane są szczególnie, choć nie wyłącznie, do osób przygotowujących się do matury rozszerzonej z języka polskiego, matury i olimpiady z filozofii.
Pierwsze z serii spotkań dyskusyjnych, zatytułowane: „Czy normy moralne są takie same dla wszystkich ludzi, niezależnie od czasów i kultur, w jakich żyją?”, odbyło się 8 grudnia. Poprowadził je mgr Karol Wołk, filozof ze Szkoły Doktorskiej, wspomagany przez dr Ewę Odoj i dr Magdalenę Kozak z Instytutu Filozofii. W spotkaniu wzięło udział ponad 60 młodych ludzi, którzy z dużą kulturą i bardzo merytorycznie włączyli się w ożywioną dyskusję.
Pierwsze z serii spotkań maturalnych, 15 grudnia, poprowadziła dr Ewa Odoj, która zaproponowała warsztat pt.: „Sapere aude! Miej odwagę posługiwać się własnym rozumem, czyli o filozofii czasów Oświecenia (w oparciu o tekst Immanuela Kanta „Co to jest Oświecenie?” oraz poezję Stanisława Staszica. Dr Odoj wspierała dr Magdalena Kozak.
Spotkania odbywają się na platformie Webex i są bezpłatne. Stali uczestnicy mogą otrzymać oficjalne poświadczenia uczestnictwa w działalności Akademickiego Koła Filozoficznego licealistów. Na listę uczestników wpisało się do tej pory około 100 uczniów (czasem także nauczyciele).